Zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpiecznego zachowania w Internecie




Nie podawaj swoich danych

W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły.

Mów, jeśli coś cię zaniepokoi
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej dorosłej osobie. Możesz także skontaktować się ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa w Internecie pod numerem telefonu 800 100 100.

Nie ufaj osobom poznanym w Sieci


Nigdy nie można w stu procentach zaufać komuś poznanemu w Internecie. Nie spotykaj się z nim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie, a jeśli bardzo tego chcesz i planujesz spotkanie, koniecznie poinformuj o tym rodziców.

Na niebezpieczne pytania udzielaj bezpiecznych odpowiedzi 

https://sieciaki.pl/files/pytania-odpowiedzi.swf

Zabezpiecz swój komputer
Jeśli masz komputer podłączony do Internetu, koniecznie musisz mieć zainstalowany program antywirusowy a także aktywną Firewall (tzn. ściana ogniowa). Nie zapominaj o systematycznym aktualizowaniu tych programów.

Źródło: www.sieciaki.pl


NETYKIETA

Każdy chce być dobrze traktowany w Sieci, dlatego każdy powinien przestrzegać zasad netykiety, czyli zasad prawidłowego i kulturalnego zachowania się w Internecie. Netykietę powinni znać i stosować wszyscy Internauci.

Najważniejsze zasady Netykiety:

1. Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków (Łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby Internautów. Jest to forma spamu).

2. Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).

3. Bez potrzeby nie pisz wielkimi literami, gdyż oznaczają KRZYK.

4. Nie bądź Bełkotem, nie prowokuj kłótni w Sieci. Staraj się nie irytować innych Internautów.

5. Wystrzegaj się Bełkota, nie daj się sprowokować.

6. Szanuj autorów blogów. Blogi to internetowe pamiętniki. Ich autorzy piszą na nich o sprawach           szczególnie dla nich ważnych.

7. Nie obrażaj innych użytkowników Sieci. Pamiętaj, również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie.

8. Szanuj cudzą własność i pracę. Korzystając z materiałów znalezionych w Sieci, zawsze podawaj         źródło ich pochodzenia.

9. Zwracając się do konkretnego Internauty, pamiętaj o używaniu  wielkiej litery w zaimkach: Ty,           Tobie, Ci itp.

10. Nie zakładaj sobie niepotrzebnych, kolejnych kont e-mail.

Źródło: www.sieciaki.pl